دوره 17، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1397 )                   جلد 17 شماره 3 صفحات 38-24 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shaker Ardakani M, Amrullahi Biuki N, Ghafoori Charkhabi H, Zarei Mahmoodabady M J. Analyzing the effects of Jahadi Management on the perception of organizational politics, focusing on the role of mediator of organizational virtue(Study Case:maybod Imam Jafar Sadiq Hospital). TB 2018; 17 (3) :24-38
URL: http://tbj.ssu.ac.ir/article-1-2576-fa.html
شاکر اردکانی محمد، امر اللهی بیوکی ناهید، غفوری چرخابی جسین، زارعی محمود آبادی محمد جواد. تحلیل اثرات مدیریت جهادی بر ادراک کارکنان از سیاست سازمانی با تمرکز بر نقش میانجی فضیلت سازمانی موردمطالعه: بیمارستان امام جعفر صادق (ع) میبد. طلوع بهداشت. 1397; 17 (3) :24-38

URL: http://tbj.ssu.ac.ir/article-1-2576-fa.html


دانشگاه اردکان ، m.shaker@ardakan.ac.ir
چکیده:   (2532 مشاهده)
مقدمه: مدیریت جهادی نوعی سبک نوین و بومی مدیریت است که از یک‌سو وابسته به علم و تجربه و از سوی دیگر متکی بر توکل و قصد قرب الهی است، هدف از این پژوهش، بررسی اثرات مدیریت جهادی و ابعاد آن بر روی ادراک کارکنان از سیاست‌های سازمانی با توجه به نقش میانجی فضیلت سازمانی است.
روش بررسی: این پژوهش از لحاظ  هدف کاربردی و از نظر نحوه گردآوری داده‌های موردنیاز توصیفی - علّی است. جامعه آماری این پژوهش شامل 480 نفر پرسنل بیمارستان امام جعفر صادق (ع) میبد است که با استفاده از جدول مورگان تعداد 214 نفر به روش نمونه‌گیری تصادفی ساده انتخاب‌شده‌ و با پرسش‌نامه 44 سؤالی با طیف لیکرت 5 گزینه‌ای که روایی و پایایی آن تائید شده است، موردبررسی قرار گرفتند. برای تحلیل آزمون فرضیات از روش مدل‌سازی معادلات ساختاری (حداقل مربعات جزئی) و از نرم‌ افزارsmart pls3 استفاده‌شده است.
یافته‌ها: نتایج تحلیل حاکی از تاثیر معنادار(t-value مساوی7/22) و مثبت(80 درصد) مدیریت جهادی بر فضیلت سازمانی و تاثیر معنادار(t-value مساوی2/5) و معکوس (27درصد) فضیلت سازمانی بر ادراک از سیاست سازمانی دارد. هم چنین متغیر فضیلت سازمانی قریب 50 درصد اثر میانجی‌گری دارد.
نتیجه‌گیری: مدیریت جهادی به‌عنوان سبک نوین مدیریتی می‌تواند در جهت بهبود و تحول مدیریتی در حوزه بهداشت و درمان اثرات مثبتی را در جهت ارتقاء فضایل و افزایش اعتماد، همدلی و همکاری و کاهش اثرات مخرب رفتارهای سیاسی و ادراکات آن داشته باشد.
 
متن کامل [PDF 385 kb]   (1491 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1396/5/27 | پذیرش: 1396/9/19 | انتشار: 1397/6/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/کلیه حقوق این وب سایت متعلق به طلوع بهداشت یزد می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Tolooebehdasht

Designed & Developed by : Yektaweb