دوره 10، شماره 3 و 3-4 - ( اسفند 1390 )                   جلد 10 شماره 3 و 3-4 صفحات 106-126 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Tavangar H, Alhani F, Vanaki Z. Nurses Experience of Work – Family Conflict and Performance of the Children's Rights: a Qualitative Study. TB. 2012; 10 (3 and 3-4) :106-126
URL: http://tbj.ssu.ac.ir/article-1-1804-fa.html
توانگر امیر حسین. تبیین تجارب پرستاران از تعارض کار- خانواده و ایفای حقوق کودکان: یک مطالعه کیفی. طلوع بهداشت. 1390; 10 (3 و 3-4) :106-126

URL: http://tbj.ssu.ac.ir/article-1-1804-fa.html


چکیده:   (895 مشاهده)

سابقه و اهداف: تعارض کار-خانواده از فشارهای ناسازگارانه نقش های خانوادگی و شغلی بوجود می آید ودر بین مشاغل مختلف از جمله پرستاری امری طبیعی و اجتناب ناپذیر تلقی می شود. تعارض پیامدهای منفی متعددی برای سازمانها، افرادو خانواده ها بویژه کودکان دارد . هدف مطالعه تبیین تجارب پرستاران از تعارض کار-خانواده وایفای حقوق کودکان می باشد.

روش بررسی : این مطالعه کیفی با مشارکت11پرستار با  نمونه گیری هدفمند، مصاحبه عمیق و بدون ساختارو تجزیه و تحلیل به شیوه رویکرد تحلیل محتوای متعارف انجام شد.

یافته ها : یافته های تحقیق شامل 2 درونمایه بود یکی از درونمایه های استحصال شده، تدبیر امور به منظور متعادل سازی با زیر طبقات تدبیر امور خانواده و تدبیر امور کاربود که اشاره به تلاش ها و تدابیر اتخاذ شده توسط پرستاران برای رعایت حقوق کودکان خود داشت .درونمایه دیگر نیازهای غفلت شده کودکان  با زیر طبقات بعد عاطفی، بعد جسمانی و امور تحصیلی بود که اشاره به ناتوانی در مدیریت تعارض و برقراری تعادل بین وظایف خانوادگی و کاری و پیامدهای منفی ناشی از آن بر کودکان در شرایط خاص داشت.

نتیجه گیری: پرستاران تلاش هایی را برای به حداقل رساندن تبعات ناشی از تعارض در محیط های خانوادگی از جمله ایفای حقوق کودکان خود انجام می دهند. لیکن در مواردی به دلیل ضعف درمهارتهای فردی مدیریت تعارض و بعضا به دلیل وجود برخی موانع و محدودیت های کاری، پیامد های منفی تعارض آشکار شده و مواردی مثل غفلت از حقوق کودکان  بوقوع می پیوندد که در این رابطه ضرورت ارتقاء مهارت های فردی مدیریت تعارض کار/خانواده و همچنین ارتقاء توانمندی پرسنل در زمینه تدبیر امور خانواده و شناخت نیازها و حقوق اساسی کودکان، در قالب طرح های آموزش بهداشت خانواده از یک طرف، واز طرف دیگر تلاش برای بهبود و اصلاح قوانین کاری و انعطاف پذیری آنان بویژه برای زنان شاغل  برای پیشگیری و به حداقل رساندن عوارض و پیامد های منفی تعارض ؛ توصیه می گردد.

.

 

متن کامل [PDF 298 kb]   (341 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۹/۲ | پذیرش: ۱۳۹۴/۹/۲ | انتشار: ۱۳۹۴/۹/۲

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/کلیه حقوق این وب سایت متعلق به طلوع بهداشت یزد می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Tolooebehdasht

Designed & Developed by : Yektaweb