دوره 12، شماره 2 - ( تابستان 1392 )                   جلد 12 شماره 2 صفحات 47-38 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mazloomi mahmodabad S, Zare A, Mozaffari-Khosravi H, Fallahzadeh H, Fazelpour S. Surrey of Effectiveness of Educational Theatre on Knowledge, Attitude and Behavior of Women's in Consumption of Oil and Fats. TB 2013; 12 (2) :38-47
URL: http://tbj.ssu.ac.ir/article-1-556-fa.html
مظلومی محمودآباد سید سعید، زارع احمد، مظفری حسن، فلاح زاده حسین، فاضل پور شکوه. بررسی میزان تاثیر تئاتر بر روی آگاهی، نگرش و عملکرد زنان مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهر یزد در زمینه مصرف روغن و چربی. طلوع بهداشت. 1392; 12 (2) :38-47

URL: http://tbj.ssu.ac.ir/article-1-556-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی ودرمانی شهید صدوقی یزد ، ahmadzareayazd@gmail.com
چکیده:   (8891 مشاهده)

  مقدمه: مطالعه و ارتقاء آگاهی، نگرش و عملکرد خانوارها به خصوص زنان در زمینه مصرف روغن و چربی، در پیش‌بینی و ارتقاء وضعیت سلامت جامعه از جایگاه مهمی برخوردار است و تئاتر به عنوان یک روش آموزشی می‌توان جهت افزایش آگاهی، تغییر نگرش و بهبود عملکرد موثر واقع گردد. هدف از این مطالعه بررسی میزان تاثیر تئاتر بر روی آگاهی، نگرش و عملکرد زنان مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهر یزد در زمینه مصرف روغن و چربی بوده است .

  روش‌ بررسی: این مطالعه تجربی از نوع قبل و بعد بوده که تعداد 130 نفر از زنان که به روش تصادفی خوشه‌ای از سه مرکز بهداشتی درمانی شهری آزادشهر، نیکوپور و رحمت‌آباد انتخاب و در دو گروه مورد و شاهد به طور تصادفی و مساوی تقسیم که 65 نفر در گروه مورد و 65 نفر در گروه شاهد قرار گرفتند. ابزار جمع‌آوری داده‌ها پرسشنامه‌ای مشتمل بر متغیرهای دموگرافیک به انضمام سوالات آگاهی، نگرش و عملکرد بود. پایایی و روایی پرسشنامه مورد سنجش قرار گرفت و تایید گردید. ابتدا پرسشنامه برای دو گروه تکمیل سپس تئاتر برای گروه مورد اجرا و یک ماه پس از اجرا مجدداً همان پرسشنامه برای گروه مورد و شاهد اجرا و تاثیر تئاتر مورد ارزیابی قرار گرفت. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار16 SPSS. و به کارگیری آمار توصیفی و پارامتریک و نان پارامتریک مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

  یافته ها: میانگین نمره آگاهی گروه مورد قبل از اجرای تئاتر از 26 نمره 53/19 بود که با اجرای تئاتر به 38/21 رسید (001/0 P< ). میانگین نمره نگرش گروه مورد قبل از اجرای تئاتر از 40 نمره 13/31 بود که با اجرای تئاتر به 8/32 رسید (001/0 P< ) و میانگین نمره عملکرد گروه مورد قبل از اجرای تئاتر از 24 نمره 13/13 بود که بعد از اجرای تئاتر به 70/15 رسید (001/0 P< ) که بین میانگین نمره آگاهی، نگرش و عملکرد قبل و بعد از اجرای تئاتر اختلاف معنی‌داری بوده است.همچنین نتیجه آزمون T-Paired حاکی است که در گروه شاهد بین نمره آگاهی قبل و بعد اختلاف معنی‌داری وجود دارد ((01/0 P< )ولی بین نمرات نگرش و عملکرد و قبل و بعد اختلاف معنی‌داری وجود ندارد.

  نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه حاکی از آن بود که اجرای تئاتر باعث ارتقاء آگاهی، تغییر نگرش و بهبود عملکرد زنان گروه مورد پیرامون مصرف روغن و چربی گردیده است. لذا می‌توان از تئاتر به عنوان یک روش آموزشی جهت آموزش موضوعات مختلف در زمینه سلامت استفاده نمود و همچنین اجرا و استمرار این برنامه‌ها باید مورد توجه سیستم بهداشتی باشد.

 

واژه‌های کلیدی: تئاتر، زنان، آگاهی، نگرش و عملکرد، روغن
متن کامل [PDF 151 kb]   (2112 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1392/6/26 | پذیرش: 1392/7/1 | انتشار: 1392/7/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/کلیه حقوق این وب سایت متعلق به طلوع بهداشت یزد می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Tolooebehdasht

Designed & Developed by : Yektaweb