دوره 13، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1393 )                   جلد 13 شماره 6 صفحات 81-72 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ahmadian A, Mortazavi M. The Role And Function of Local Media Yazd in Public Health Programs. TB 2015; 13 (6) :72-81
URL: http://tbj.ssu.ac.ir/article-1-1375-fa.html
احمدیان علی، مرتضوی محمودرضا. بررسی دیدگاه مردم و کارشناسان بهداشتی در مورد نقش و عملکرد رسانه‌های محلی استان یزد در برنامه‌های سلامت عمومی. طلوع بهداشت. 1393; 13 (6) :72-81

URL: http://tbj.ssu.ac.ir/article-1-1375-fa.html


، Mali.ahmadian@gmail.com
چکیده:   (3497 مشاهده)
مقدمه: از دیر باز اﻃﻼع‌رﺳﺎﻧﻲ دﻗﻴﻖ و ﺳﺮﻳﻊ و اراﺋﺔ آﻣﻮزشﻫـﺎی اﺛـﺮﺑﺨﺶ در زﻣﻴﻨـﻪ ﻣـﺴﺎﺋﻞ مرﺗﺒﻂ ﺑﺎ ﺳﻼﻣﺖ ﺟﺴﻤﻲ و رواﻧﻲ، وﻇﻴﻔﺔ رﺳﺎﻧﻪ ﺷﻤﺮده شده است. ولی ظاهراً رسانه‌ها بویژه رسانه‌های محلی از این وظیفه خود غافل شده‌اند. پژوهش به بررسی نگرش مردم عادی و کارشناسان بهداشت در زمینه نقش و اهمیت رسانه‌ها در حوزه سلامت و همچنین عملکرد آن‌ها در این زمینه پرداخته است. روش بررسی: این مطالعه توصیفی-مقطعی است. جامعه مورد پژوهش، کارشناسان بهداشت و مردم عادی شهر یزد بودند که در دو نمونه 211 نفری (کارشناسان) و 246 نفری (مردم عادی) وارد مطالعه شدند. ابزار گردآوری اطلاعات، پرسشنامه محقق ساخته بوده است. پرسشنامه حاوی 18 سؤال باز و بسته بود. جهت تجزیه و تحلیل داده‌ها از نرم‌افزار آماری SPSS استفاده شد و از آمار توصیفی و آزمون‌های کای‌اسکویر و یومن‌ویتنی در سطح 05/0 استفاده شد. یافته‌ها: کلیه شرکت‌کنندگان با نقش رسانه‌های محلی در زمینه موضوعات مختلف با بهداشت موافق بودند و از این حیث تفاوت معنی‌داری بین این دو گروه وجود نداشت. تنها در زمینه اصلاح تصورات ذهنی نادرست افراد جامعه در زمینه بهداشت، کارشناسان نقش رسانه‌های محلی را نسبت به مردم عادی بیشتر ارزیابی کردند (038/0 = P). بین نگرش مردم عادی و کارشناسان در مورد عملکرد رسانه‌های محلی استان یزد در زمینه جلب مشارکت همگانی تفاوت معنی‌داری وجود ندارد (355/0 = P). نتیجه‌گیری: کلیه شرکت‌کنندگان معتقد بودند که رسانه‌ها می‌توانند نقش مهمی در تحقق مشارکت همگانی در حوزه سلامت ایفا نمایند ولی هر دو گروه، عملکرد فعلی رسانه‌های محلی را ضعیف ارزیابی نمودند که نشان می‌دهد باید در این زمینه تدابیری اندیشیده شود.
واژه‌های کلیدی: سلامت، رسانه، دیدگاه
متن کامل [PDF 139 kb]   (1409 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1392/8/17 | پذیرش: 1392/11/7 | انتشار: 1393/12/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/کلیه حقوق این وب سایت متعلق به طلوع بهداشت یزد می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Tolooebehdasht

Designed & Developed by : Yektaweb