دوره 15، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1395 )                   جلد 15 شماره 2 صفحات 57-45 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد ، farahnaz_khabiri@yahoo.com
چکیده:   (3519 مشاهده)

مقدمه: بیماری پوکی استخوان یکی از شایع‌ترین مشکلات سیستم عضلانی- اسکلتی و نوعی اختلال متابولیکی استخوان می‌باشد که معمولاً بدون علامت بوده و در صورت عدم پیشگیری و درمان، اولین بار خود را با شکستگی استخوان نشان می­دهد. هدف از این مطالعه، بررسی عوامل اجتماعی مرتبط با رفتارهای پیشگیری‌کننده از پوکی استخوان در زنان بر اساس مدل اعتقاد بهداشتی می‌باشد.

روش بررسی: این پژوهش یک مطالعه توصیفی است که به صورت مقطعی انجام گردید. جامعه مورد بررسی شامل 278 نفر از افراد مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی-درمانی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد بودند. گردآوری اطلاعات توسط پرسشنامه و به صورت خودگزارش‌دهی تکمیل گردید. پایایی و روایی پرسشنامه مورد سنجش قرار گرفت و تایید گردید. داده­ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 16 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند و در انجام آن از آزمون­های آماری کروسکال والیس همراه با آزمون تعقیبی دان، من ویتنی، ضریب همبستگی اسپیرمن، تحلیل رگرسیون استفاده شد.

یافته‌ها: در میان رفتارهای پیشگیری‌کننده از پوکی استخوان بیشترین فراوانی مربوط به عدم مصرف سیگار یا در معرض آن قرار گرفتن و کمترین فراوانی مربوط به انجام فعالیت بدنی منظم در طول هفته می­باشد. بر اساس ضریب همبستگی اسپیرمن، میزان آگاهی، منافع درک شده، راهنما برای عمل و خودکارآمدی با عملکرد زنان در خصوص رفتارهای پیشگیری‌کننده از پوکی استخوان همبستگی مثبت و مستقیم و موانع درک شده با عملکرد زنان همبستگی معکوس و معنی‌داری داشت (001/0P<). در مجموع متغیرهای الگو 36% از واریانس رفتارهای پیشگیری‌کننده را پیش‌بینی نمودند و از میان این متغیرها سازه خودکارآمدی قوی‌ترین پیش‌بینی‌کننده رفتار بود (000/0P=).

نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج به دست آمده، ارائه برنامه‌های آموزشی مناسب با تأکید بر افزایش آگاهی و همچنین بالا بردن سطح سازه‌های مدل اعتقاد بهداشتی و کاهش موانع در زمینه بیماری‌هایی چون پوکی استخوان توسط کادر مراکز بهداشتی درمانی پیشنهاد می­شود.

متن کامل [PDF 212 kb]   (1316 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1395/4/29 | پذیرش: 1395/4/29 | انتشار: 1395/4/29

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.