دوره 14، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1394 )                   جلد 14 شماره 6 صفحات 32-24 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، knikeghbal@yahoo.com
چکیده:   (3668 مشاهده)

مقدمه: در مطالعات مختلف مربوط به مشاغل، این نکته دریافت شد که استرسهای وابسته به شغل در بین دندانپزشکان شیوع بالایی دارد. این استرس‌ها که می‌تواند ناشی از عواملی چون صدا و روشنایی نامناسب باشد سبب ناراحتی عاطفی و به خطر افتادن سلامت فیزیکی گردیده و کیفیت زندگی آنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با توجه به اهمیت موضوع، مطالعه‌ای با هدف بررسی کیفیت زندگی کاری دندانپزشکان، دو مولفه مهم صدا و روشنایی و استرس شغلی در این حرفه ارزیابی شده است.

روش بررسی: در این مطالعه تحلیلی، توصیفی، مقطعی محقق با مراجعه به مطب دندانپزشکان، مقدار روشنایی و صدای محیط کار را اندازه‌گیری و کیفیت زندگی آنان را با استفاده از پرسشنامه کیفیت زندگی مک‌گیل و استرس را با پرسشنامه ارزیابی استرس سنجیده و ارتباط بین متغیرهای کمی با استفاده از رگرسیون برای مدل‌سازی نیز  از رگرسیون چندگانه استفاده گردید.

یافته‌ها: میانگین میزان صدای موضعی مته دندانپزشکی درمطب‌های خصوصی و دولتی به ترتیب 5/75 و 4/77 و روشنایی موضعی در 2/2 درصد یونیت‌های دندانپزشکی درمانگاه‌ها وکلنیک‌ها، زیر حد استاندارد بود. یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که 9/58 درصد از دندانپزشکان شرکت‌کننده در مطالعه کیفیت زندگی خود را مطلوب و نسبتاً مطلوب می‌دانند.

نتیجه‌گیری: همه این موارد حکایت از اثرشرایط محیط کار بر استرس و کیفیت زندگی دارد که با آموزش راه‌های کنترل و مدیریت آن می‌توان از اثرات تخریبی این اختلال روانشناختی تا حد قابل ملاحظه ای کاست و کیفیت زندگی را افزایش داد.

متن کامل [PDF 110 kb]   (1065 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1392/2/30 | پذیرش: 1393/3/5 | انتشار: 1394/12/18

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.