دوره 21، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1401 )                   جلد 21 شماره 3 صفحات 52-41 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.KHUISF.REC.1400.171


XML English Abstract Print


دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اصفهان (خوراسگان)، اصفهان، ایران. ، nazarirasool@yahoo.com
چکیده:   (506 مشاهده)
مقدمه: دانشگاه فرهنگیان به عنوان عامل تربیت کننده و متولی نیروی انسانی آموزش و پرورش نقش موثری را در آینده‌سازی کشور ایفا خواهند نمود. هدف پژوهش حاضر شناسایی عوامل موثر بر توسعه اوقات فراغت سلامت محور در دانشگاه فرهنگیان می‌باشد.
روش بررسی: پژوهش حاضر با رویکرد کیفی به‌ کشف عوامل موثر می‌پردازد؛ از مصاحبه عمیق به عنوان ابزار جمع‌آوری اطلاعات استفاده گردید. محقق در مصاحبه‌ها با مشارکت کنندگان متنوع و برگزیده شاغل در دانشگاه فرهنگیان که به‌صورت هدفمند انتخاب گردیدند؛ به مصاحبه پرداخت. پس از پیاده سازی کامل مصاحبه ها و استخراج جملات کلیدی، در مصاحبه 27 اشباع نظری حاصل شد و برای اطمینان بیشتر تا مصاحبه 29 ادامه یافت. تحلیل داده ها با روش تحلیل محتوا و به‌کارگیری شیوه کدگذاری انجام گرفت. برای ارزیابی اعتبار پژوهش، معیارهای مقبولیت، انتقال‌پذیری و تاًیید پذیری و برای قابلیت اطمینان پژوهش نیز اطمینان پذیری کدگذاری‌ها ارزیابی و مورد تائید قرار گرفت.
یافته‌ها: یافته‌ها بیانگر آن است که 49 کد اولیه، در 15 زیر طبقه و 6 طبقه شامل هنجارهای فرهنگی، رویدادهای اقتصادی، حکمرانی موثر، ضمانت قانونی، جامعه‌پذیری و سبک زندگی دیجیتالی دسته‌بندی شد.
نتیجه گیری: آموزش و پرورش با قرارگیری در مسیر درست می‌تواند نسلی برای امروز و آینده پرورش دهد تا جامعه به مکانی قابل اطمینان برای زندگی افراد جامعه تبدیل گردد؛ بدون در نظر گرفتن نقش معلمان این هدف واهی است بنابراین فراهم کردن شرایط فعالیت فراغتی در دانشگاه فرهنگیان سبب رشد و تعالی آنان و در نهایت سبب اعتلای نظام آموزشی کشور خواهد شد.

 
متن کامل [PDF 499 kb]   (231 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (404 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1401/2/10 | پذیرش: 1401/6/10 | انتشار: 1401/6/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.