دوره 21، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1401 )                   جلد 21 شماره 1 صفحات 56-43 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: 162480815
Ethics code: IR.IAU.KHUISF.REC.1400/322


XML English Abstract Print


دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اصفهان (خوراسگان)، اصفهان، ایران. ، nazarirasool@yahoo.com
چکیده:   (579 مشاهده)
مقدمه: خانواده، اولین نهاد اجتماعی است که  ورزش به عنوان پدیده اجتماعی می‌تواند در سایه این واحد کوچک نهادینه شود. هدف از پژوهش حاضر تبیین عوامل تاثیرگذار سلامت‌محور بر نهادینه سازی ورزش در خانواده‌های ایرانی
روش بررسی: پژوهش حاضر با پارادایم تفسیری و منطق استقرایی با رویکرد کیفی به‌دنبال کشف مقوله‌های اصلی و فرعی بوده است، از مصاحبه با به‌کارگیری 7 سؤال باز و نیمه‌ساختاریافته برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده شده است. صاحب‌نظران در حوزه مدیریت ورزشی به عنوان مشارکت کننده در پژوهش به‌صورت هدفمند و گلوله‌برفی انتخاب شدند و ملاک انتخاب صاحب‌نظران داشتن شناخت و آگاهی نسبت به ادبیات موضوع و توسعه ورزش سلامت محور در خانواده‌ها بوده است، پس از انجام هر مصاحبه‌ بلافاصله پیاده سازی و استخراج داده ها به صورت هم زمان انجام گرفت و در نهایت با بررسی مصاحبه‌ها، در مصاحبه 21 مقولات به اشباع نظری رسید و برای اطمینان تا مصاحبه 23 ادامه یافت و با روش تحلیل محتوا و به‌کارگیری شیوه کدگذاری به تجزیه‌ و تحلیل داده‌ها پرداخته شد.
یافته‌ها: 165 کد اولیه استخراجی در قالب 41 مقوله فرعی و 11 مقوله اصلی شامل سیاست در ورزش، حمایت مالی، عوامل زیرساختی، پیشگیری و سلامت، توسعه ورزش بانوان، جریانات مدنی ورزش، توسعه ورزش تربیتی، نگرش فرهنگ‌ساز، فناوری سلامت‌جو، وضع قوانین حمایتی و تشویقی، مدیریت و برنامه‌ریزی دسته‌بندی شدند.
نتیجه‌گیری: نتایج به سیاست‌گذاران ورزش کشور در راستای تثبیت فرهنگ پیشگیری و حفظ سلامت جسمانی و روانی خانواده‌ها کمک شایانی خواهد کرد و با برنامه‌ریزی ملی، توسعه پایدار در راستای داشتن افراد سالم، با نشاط و اثربخش را محقق می‌نماید.


 
متن کامل [PDF 599 kb]   (285 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (707 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/12/21 | پذیرش: 1401/2/24 | انتشار: 1401/3/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.