دوره 21، شماره 4 - ( مهر و آبان 1401 )                   جلد 21 شماره 4 صفحات 88-75 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشکده پرستاری، مامایی و بهداشت، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان، کرمان، ایران. ، simin.mehdipour@gmail
چکیده:   (227 مشاهده)
مقدمه: درحالی‌که جهان با اپیدمی کوید 19 در حال مبارزه است، پرستاران به‌عنوان بزرگ‌ترین گروه شغلی مراقبت‌های بهداشتی در خط اول این مبارزه، با تهدیدات و چالش‌هایی روبرو هستند.  بنابراین شناخت عواملی که به حفط سلامت پرستاران کمک می‌کند و یا مانع از آن می‌شود، اهمیت دارد. هدف این مطالعه بررسی تجارب پرستاران  در مورد موانع، تسهیلات و نیازهای درک شده در مراقبت از بیماران مبتلا به کوید 19 میباشد.
 روش بررسی: داده‌های این مطالعه کیفی در تابستان و اویل پاییز 1399 جمع آوری شد. پرستاران مراقبت‌کننده از بیماران مبتلا به کوید 19 در بخش‌های عفونی در یک بیمارستان که به ‌عنوان مرکز اصلی بستری بیماران در شهر کرمان، در نظر گرفته شده بود، از طریق نمونه‌گیری مبتنی بر هدف انتخاب شدند. داده‌ها از طریق مصاحبه نیمه ساختارمند جمع‌آوری گردید. برای تحلیل داده‌ها از روش تحلیل محتوای قراردادی استفاده شد.
یافته ها: 10 پرستار در مطالعه حاضر شرکت کردند. در این مطالعه سه طبقه و شش زیر طبقه شناسایی شد. موانع درک‌شده (شامل زیر طبقات احساسات منفی و محدودیت در ارائه خدمات) تسهیلات درک‌شده (شامل زیر طبقات حمایت‌های دریافت شده، تعهد به کار و تجربیات قبلی)، نیازهای ادراک‌شده (شامل خودمراقبتی و نیازهای اطلاعاتی) طبقات و زیر طبقات حاصل از تجزیه داده‌ها بود.
نتیجه گیری: فقدان عزم جدی در جهت برطرف نمودن چالش‌ها و موانع پرستاران موجب تهدید سلامت جسمی و روانی آن ها خواهد شد و در ادامه‌ اپیدمی، نظام سلامت با پرستارانی روبرو خواهد شد که توانایی لازم برای ارائه مراقبت‌های مطلوب را نخواهند داشت.
 
متن کامل [PDF 629 kb]   (94 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (327 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/8/29 | پذیرش: 1401/3/31 | انتشار: 1401/9/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.