دوره 20، شماره 5 - ( آذر و دی 1400 )                   جلد 20 شماره 5 صفحات 89-79 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.Yazd.REC.1398.034


XML English Abstract Print


دانشکده علوم اجتماعی، دانشگاه یزد، یزد، ایران. ، afshanialireza@yazd.ac.ir
چکیده:   (701 مشاهده)
چکیده
مقدمه: ناباروری دلایل بی‌شمار و متعددی دارد که اشاره موردی به آن ها، دشوار است. علل ناباروری در بین زنان و مردان متفاوت است و بررسی هر یک، پژوهشی متمایز و جدی می‌طلبد. پژوهش حاضر با هدف شناسایی علل ناباوروری مردان انجام شده است.
روش بررسی: تحقیق با روش نظریه زمینه‌ای صورت گرفته و روایت‌های مردان نابارور حول این پدیده را واکاوی نموده است. به همین منظور، 13 مصاحبه با زوجین ناباروری صورت گرفت که مشکل باروری از ناحیه مردان بود و زنان پابه‌پای همسران خود، مسائل ناباروری را تجربه کرده بودند. مصاحبه‌ها با رویکرد گلیزی، تحلیل شد.
یافته‌ها: در روایت‌ها، دلایل مختلفی برای ناباروری مردان ذکر شد که مهمترین آن‌ها ناباروریِ تعمیم‌یافته و پیوست شده از بیماری پیشین بود که به نوعی باروری مرد را زایل ساخته بود. ضمن آنکه علاوه بر تحمیل‌های فرهنگی ناباروری بر زنان، برخی از مردان نابارور، به گونه­ای ناخواسته، وضعیت باروری همسران خود را تحت‌الشعاع قرار داده و به نوعی ناباروری آن ها ضمیمه وضعیت همسرانشان شده بود و با گذر زمان، همسران آن ها نیز نابارور شده بودند.
نتیجه‌گیری: در مجموع تمامی مباحث روایت شده، در پنج مقوله، «ناباروری ژنتیک»، «ناباروری فیزیولوژیک»، «کلیشه جنسیتی ناباروری» و «بازتولید ناباروری مردانه» و «زایش ناباروری» نمایان گردید که از بطن این مباحث، مقوله هسته «ناباروری عیان شده»، برساخت شد.

واژه‌های کلیدی: ناباروری، مردان، انتقال، زنان.
متن کامل [PDF 466 kb]   (394 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (593 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/5/23 | پذیرش: 1400/7/28 | انتشار: 1400/10/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.