دوره 20، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1400 )                   جلد 20 شماره 3 صفحات 49-38 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: 96 پ1077


XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد ، ehsan.abouee@gmail.com
چکیده:   (1394 مشاهده)
مقدمه:از جمله تاثیر گذارترین و مهمترین شهروندان در فرهنگ سازی و امنیت علمی یک جامعه، دانشگاهیان  می باشند. در نتیجه، این پژوهش بر پایه ی این فرضیه که وجود یک نگرانی دائمی در ارتباط با نفوذ رسانه های نوپدید ، زمینه را برای بیراهه گمراهی این قشر فراهم میکند مورد بررسی قرار گرفته است.
روش بررسی: این پژوهش یک مطالعه توصیفی- پیمایشی می باشد. در مجموع  101 نفر از اساتید دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی به روش نمونه گیری آسان انتخاب و وارد مطالعه شدند. ابزار گردآوری اطلاعات شامل پرسشنامه ای محقق ساخته بود پرسشنامه اولیه بر اساس مطالعه متون مختلف تهیه شد و برای تعیین اعتبار پرسشنامه، از روش اعتبار محتوا استفاده گردید. تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از نرم افزار آماری SPSS  نسخه 16 و آزمون های آمار توصیفی و استنباطی انجام شد.
 یافته‌ها : از مجموع افراد مورد مطالعه در پژوهش حاضر 36 نفر زن و 65 نفر مرد ، 68 نفر متاهل و 29 نفر مجرد بودند. هم چنین از نظر مرتبه علمی اکثریت افراد مورد مطالعه دارای رتبه علمی مربی یا استادیار بودند . از نظر میزان استفاده از شبکه های اجتماعی جهت کسب اخبار و اطلاعات، یافته ها نشان داد که نزدیک به 48 درصد از افراد مورد پژوهش از پیام رسان تلگرام بعنوان منبع کسب اخبار و اطلاعات خود استفاده می کنند.
بحث و نتیجه‌گیری : بر اساس نتایج این مطالعه می‌توان اظهار داشت که میزان پیگیری اخبار ملی توسط واحد های مورد پژوهش، بر پیگیری اخبار استانی و اخبار بین المللی پیشی گرفته است.
متن کامل [PDF 325 kb]   (257 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (321 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/5/23 | پذیرش: 1399/7/7 | انتشار: 1400/6/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.