دوره 18، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1398 )                   جلد 18 شماره 6 صفحات 105-90 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست، دانشگاه آزاد واحد علوم وتحقیقات تهران، تهران، ایران. ، farzam.babaie@gmail.com
چکیده:   (2610 مشاهده)

زمینه و هدف: صنعت تجهیزات‌پزشکی نقش ویژه‌‌ای در ارتقاء سلامت‌و‌ایمنی جامعه دارند و مدیریت صحیح و بهینه آن می‌تواند از نظر اقتصاد، بهداشت و درمان، آموزش پزشکی و پژوهش به شکل قابل ملاحظه‌ای در توسعه ملی هر کشوری اثرگذار باشد.
روش بررسی: پژوهش حاضر با رویکردی نوین سعی دارد، تا تاثیر جنبه‌های زیست‌محیطی واحد تولید کننده‌ی تجهیزات‌پزشکی"رئوف شفا" واقع در منطقه صنعتی خرمدشت را، با بررسی تأثیر فعالیت‌ها، فرآیند تولید، تجهیزات‌ ‌و‌ خدمات را، با روش تحلیل (کیفی یا کمی) پتانسیل‌های خطر و ضریب بالفعل شدن پیامد‌های بالقوه موجود در پروژه بر کیفیت محیط‌زیست را، مورد ارزیابی قرار دهد. روش پژوهش حاضر از نوع توصیفی- تحلیلی با هدف کاربردی است. جهت شناسایی جنبه‌های زیست‌محیطی فرآیند تولید دستگاه‌های اکسیژن‌ساز، بی‌خطرساز پسماند عفونی و اتوکلاو از روش EFMEA و شدت پیامد زیست‌محیطی، احتمال وقوع پیامد و احتمال کشف آن از روش فرآیند تحلیل‌سلسه‌‌مراتبی‌فازی (FAHP)، استفاده شده‌است.
یافته ها: فرآیند تولید ضایعات فلزی، مصرف انرژی، ایجاد سر و صدا، افزایش آلاینده در خاک، آب و هوا را به همراه دارد که پیامد آن‌ها آلودگی می‌باشد، عددRPN  قبل از اقدامات کنترلی در بالاترین مقدار یعنی عدد 160 بود که دلیل آن مصرف بی‌رویه انرژی و انتشار آلاینده به هوا بود، بعد از اقدامات کنترلی مقدار این عدد به 40 رسید. در رتبه‌بندی فرآیند تولید دستگاه‌های مذکور، مشخص شد، فعالیت جوشکاری در فرآیند تولید دستگاه اکسیژن‌ساز با وزن نرمال 231/0، فعالیت رنگ‌آمیزی در فرآیند تولید دستگاه بی‌خطرساز با وزن نرمال 216/0 و فعالیت جوشکاری در فرآیند تولید اتوکلاو با وزن نرمال 187/0 دارای بیشترین اولویت زیست‌محیطی می باشند.
نتیجه گیری: با توجه به نتایج بدست آمده جنبه‌های زیست‌محیطی در دستگاه های متفاوت با یکدیگر تفاوت دارندو نمی توان با اولویت بندی یکی از این دستگاه ها نتایج را برای دیگری تعمیم داد.
 
متن کامل [PDF 687 kb]   (1151 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (351 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/6/20 | پذیرش: 1397/9/14 | انتشار: 1399/2/7

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.