دوره 18، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1398 )                   جلد 18 شماره 3 صفحات 10-1 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد ، a.assadian.a@gmail.com
چکیده:   (2863 مشاهده)
مقدمه: ارزشیابی اطلاعات بسیار مفیدی را برای  تعیین اثربخشی برنامه های آموزشی فراهم می کند. الگوی کرک پاتریک، ارزشیابی را به عنوان تعیین اثربخشی یک برنامه آموزشی تعریف کرده و به چهار سطح ( واکنش، یادگیری، رفتار و نتایج ) تقسیم می کند. مطالعه حاضر با هدف بررسی اثربخشی کارگاه آموزشی "عوامل اجتماعی موثر برسلامت" برای کارکنان بهداشتی مرکز بهداشت بندرعباس در جنوب ایران صورت گرفت.
روش بررسی: در این مطالعه، کارگاه آموزشی عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت که برای 40 نفر از کارکنان حوزه بهداشت اجرا شد براساس الگوی کرک پاتریک و با استفاده از پرسشنامه محقق ساخته ارزشیابی شد. داده ها با استفاده از آزمونهای آماری توصیفی و تحلیلی در نرم افزار Spss  نسخه 19مقایسه و تجزیه وتحلیل شد.
یافته‌ها: میانگین نمره  بعد واکنش(رضایت) فراگیران به برنامه آموزشی 34/4± 47/41 ،بعد یادگیری 93/1±9/14، بعد رفتاری 8/3±72/10 بود و اثربخشی همه ابعاد (واکنش،یادگیری، رفتار) به طور کلی در سطح مطلوب بود از نظر مشارکت کنندگان آیتم افزایش آگاهی در بعد واکنش ، آیتم انجام بهتر وظایف شغلی در بعد یادگیری و آیتم استفاده از مطالب آموخته شده هنگام بازدید شغلی در بعد رفتار، دارای بالاترین اثربخشی  درزمینه آموزش عوامل اجتماعی موثر بر سلامت کارکنان بودند. 
نتیجه گیری: آموزش کارکنان با موضوعات کاربردی و مرتبط با شغل افراد باعث جلب رضایت و ایجاد یادگیری و بهبود فعالیت شغلی می شود.  لازم است ارزشیابی با استفاده از الگوی کرک پاتریک در سایر برنامه های آموزشی کارکنان در چهار سطح ( واکنش، یادگیری، رفتار، نتایج)انجام شود و همچنین  مجریان برنامه آموزشی در این زمینه توجیه شوند.
 
متن کامل [PDF 513 kb]   (1305 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/6/23 | پذیرش: 1396/9/27 | انتشار: 1398/6/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.