دوره 17، شماره 4 - ( مهر و آبان 1397 )                   جلد 17 شماره 4 صفحات 93-81 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد ، mdabirifard.ssu@gmail.com
چکیده:   (2688 مشاهده)

مقدمه: نارسایی در حمایت اجتماعی یکی از فاکتورهای مهم افزایش دهنده افسردگی پس از زایمان است. از آنجایی که مادران دارای نوزاد نارس یا بیمار دارای استرس مضاعفی در دوره ی پس از زایمان هستند، درنتیجه به حمایت اجتماعی بیشتری نیاز دارند. این مطالعه با هدف بررسی ارتباط حمایت اجتماعی با میزان افسردگی پس از زایمان در مادران نوزادان نارس انجام گرفته است.
روش بررسی: این مطالعه یک مطالعه توصیفی-همبستگی است که در سال 1395 بر روی 100نفر  از مادران نوزادان نارس ترخیص شده از بخش مراقبت ویژه نوزادان بیمارستان شهیدصدوقی یزد انجام گرفت.روش نمونه گیری به شیوه در دسترس بود. پرسشنامه حمایت اجتماعی و افسردگی پس از زایمان توسط مادر تکمیل شد. داده ها وارد نرم افزار SPSS نسخه 17 و با استفاده از شاخص های آماری توصیفی و تحلیلی تجزیه و تحلیل شد.
یافته ها: نتایج نشان داد بین حمایت اجتماعی با تعداد فرزندان مادر در سه حیطه(والدین،والدین همسر وکل)، با شغل همسر در دو حیطه(همسر و کل)،با وضعیت اقتصادی خانواده در سه حیطه(همسر،اقوام و کل) ارتباط آماری معنادار (0.05P<)و نتایج در مورد ارتباط بین متغیرها و افسردگی پس از زایمان نشان دهنده ارتباط آماری معنادار بین افسردگی پس از زایمان با شغل همسر،میزان تحصیلات همسر و وضعیت اقتصادی خانواده ها بود. نتایج نشان داد رابطه آماری معنادار و ضریب همبستگی منفی بین حیطه های حمایت اجتماعی و افسردگی پس از زایمان وجود دارد.
نتیجه گیری: می توان نتیجه گیری کرد که هرچه حمایت اجتماعی در هر چهار حیطه مذکور بهتر صورت یگیرد،میزان افسردگی پس از زایمان کاهش می یابد.

متن کامل [PDF 800 kb]   (1371 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (463 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1395/11/6 | پذیرش: 1396/3/1 | انتشار: 1397/9/17

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.