دوره 15، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1395 )                   جلد 15 شماره 2 صفحات 216-204 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه شهید چمران اهواز، خوزستان ، b.habibi69@yahoo.com
چکیده:   (5847 مشاهده)

چکیده

مقدمه: هدف پژوهش حاضر بررسی رابطه‌ بین میل جنسی و صمیمیت با نشانه‌های افسردگی و رضایت زناشویی در زنان سه ماه تا دو سال پس از تولد نوزاد در شهرستان بندر ماهشهر بود.

روش بررسی: پژوهش حاضر، یک مطالعه مقطعی از نوع همبستگی بود، که در اردیبهشت سال 1393بر روی 107 زن مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی شهرستان ماهشهر که دارای فرزند بین سنین سه ماه تا دو سال بودند، انجام شد. اعضای نمونه به‌صورت در دسترس انتخاب و سپس پرسشنامه‌های میل‌جنسی(SIDI)، صمیمیت(PAIR)، افسردگی(CES-D) برای هر کدام تکمیل گردید. داده‌های جمع‌آوری شده با استفاده از آزمون همبستگی پیرسون و رگرسیون چند‌متغیری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

نتایج: بین صمیمیت و میل‌جنسی با نشانه‌های افسردگی رابطه‌ منفی(01/0P≤.) و بین صمیمیت و میل‌جنسی با رضایت زناشویی رابطه ی مثبت (01/0P≤.) به‌دست آمد. متغیر‌های صمیمیت و میل جنسی پیش‌بینی‌کننده‌های معنی‌داری برای نشانه‌های افسردگی و رضایت زناشویی بعد از زایمان بودند و 62 درصد از تغییرات، نشانه‌های افسردگی و 63 درصد رضایت زناشویی را تبیین کردند.

نتیجه‌گیری:یافته‌ها نشان دادند که بعد از تولد نوزاد زمانی که زایمان تغییراتی را در زندگی زوج‌‌ها به‌وجود می‌آورد و رضایت زناشویی و خلقیات زنان تحت تأثیر قرار می‌گیرد می‌توان از صمیمیت و میل‌جنسی برای پیش‌بینی افسردگی و رضایت زوج‌ها استفاده کرد.


 

این مقاله بر گرفته از پایان‌نامه کارشناسی ارشد رشته مشاوره و راهنمایی دانشگاه علوم تحقیقات خوزستان نگاشته شده است.

متن کامل [PDF 216 kb]   (2077 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1395/4/29 | پذیرش: 1395/4/29 | انتشار: 1395/4/29

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.