دوره 17، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1397 )                   جلد 17 شماره 2 صفحات 9-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشکده پیراپزشکی و بهداشت فردوس ،دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ، fariba.asadi3@gmail.com
چکیده:   (2915 مشاهده)
   مقدمه: سن  بارداری از جمله موضوعاتی است که در حال حاضر محققان زیادی به آن پرداخته اند، زیرا با بالا رفتن سن بارداری مشکلات زیادی بوجود می آید که ازمهم ترین آنها می توان به بالا رفتن احتمال تولد نوزاد نارس ویا دارای یک نقص مادرزادی اشاره کرد. هدف از این مطالعه بررسی روند تولد برحسب گروه های سنی مادران طی سالهای 91-1385 بوده است.
روش بررسی : در این مطالعه توصیفی-مقطعی داده های مربوط به تعداد تولدها ازمرکز ثبت احوال و داده های جمعیت ازمرکز آمارایران از سال 91-1385 گرفته شد.سپس میزان باروری ویژه سن در           گروه های مختلف سنی مادران محاسبه و از طریق آمار توصیفی و رگرسیون توسط نرم افزار SPSS  تجزیه وتحلیل گردید.
یافته ها: نتایج این پژوهش نشان داد که در رده سنی 25 سال مادران به بالا با افزایش زمان شاهد افزایش قابل توجهی در تعداد تولدها هستیم و برعکس در رده های سنی کمتر از 25 سال تعداد تولدها دارای نوسانات رو به کاهش می باشد. نتایج هم چنین نشان داد که میزان باروری ویژه سن نه تنها در سنین بالای مادران بلکه درتمام گروه های سنی افزایش یافته است.
نتیجه گیری: با توجه به افزایش میزان باروری ویژه سن و کاهش نسبت تولدها در رده سنی زیر 25 سال می توان نتیجه گرفت که تعداد زنان در رده سنی پایین کاهش یافته است هم چنین افزایش میزان باروری ویژه در تمام رده های سنی نشان می دهد تمایل زنان به داشتن فرزند بیشتر افزایش یافته  است.

 
متن کامل [PDF 206 kb]   (1658 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (485 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1393/10/24 | پذیرش: 1394/2/6 | انتشار: 1397/4/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.