دوره 12، شماره 1 - ( بهار 1392 )                   جلد 12 شماره 1 صفحات 164-177 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی تهران ، jrafinejad@tums.ac.ir
چکیده:   (11104 مشاهده)

  مقدمه: انسان در طول تاریخ همواره در معرض عوامل تهدید کننده متعدد پاتوژ‍ژن و غیر پاتوژن قرار داشته و از راهها و عوامل مختلفی جهت درمان و کنترل آنها استفاده نموده است، یکی از این روش ها استفاده از زنبور و محصولات آن بوده است. سابقه استفاده از زنبور عسل و محصولات آن در درمان انواع بیماریها به شناخت انسان از مزایای این حشره بر می گردد.

  روش بررسی: این مقاله یک مطالعه مروری است. برای انجام این تحقیق مطالب علمی مرتبط با موضوع تحقیق از منابع و سایت های معتبر علمی جمع آوری و مورد مطالعه قرار گرفت.

  یافته ها: محصولات متنوعی نظیر عسل، موم، نیش، گرده، ژل رویال (سلطنتی)، پروپولیس و آپیلارنیل از جمله موادی هستند که در درمان بیماریهای مختلفی مانند آلرژی ها، بیماری های خونی، گوارشی، قلبی، ریوی، مفاصل، کلیوی، عصبی ( MS )، متابولیکی (دیابت )، داخلی، گوش، حلق، بینی و چشم، مقاربتی، نقص ایمنی (ایدز)، خونی، سرطان،روانی،پوستی ،استخوانی و بیماریهای حاصل از عوامل بیماریزا مثل ویروسها و ژیاردیاها، تریکوموناس ها، شاگاس و مالاریا استفاده می شوند.

  نتیجه گیری: این مقاله مروری است بر برخی از جدیدترین دستاوردهای حاصل از زنبور عسل و محصولات آن که در کنترل و درمان بیماری ها در ایران و جهان به کار می رود.

   

  

متن کامل [PDF 162 kb]   (3381 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1392/3/28 | انتشار: 1392/3/25