دوره 11، شماره 4 - ( اسفند 1391 )                   جلد 11 شماره 4 صفحات 123-134 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nekoei-Moghadam M, Parva S, Amiresmaili, Baneshi M. Health Literacy and Utilization of health Services in Kerman urban Area 2011. TB. 2013; 11 (4) :123-134
URL: http://tbj.ssu.ac.ir/article-1-364-fa.html
نکویی مقدم محمود، پروا سحر، امیراسماعیلی محمدرضا، بانشی محمدرضا. سواد سلامت و بهره‌گیری از خدمات سلامت درجامعه شهری کرمان،1390. طلوع بهداشت. 1391; 11 (4) :123-134

URL: http://tbj.ssu.ac.ir/article-1-364-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی کرمان،ایران ، parva.6490@yahoo.com
چکیده:   (12834 مشاهده)

  سابقه و هدف: . با وجود افزایش نگرانی­ها درباره نتایج سواد سلامت پایین، تاثیرات سواد سلامت بر وضعیت سلامت و بهره­گیری از خدمات سلامت روشن نیست. هدف از این مطالعه ارزیابی سواد سلامت و تعیین ارتباط میان سواد سلامت و بهره­گیری از خدمات سلامت در جامعه شهری کرمان بود.

  روش بررسی: در مطالعه ای که به روش مقطعی در شهر کرمان صورت گرفته است، 1000 نفر از افراد باسواد 17 سال و بالاتر مورد پرسشگری قرار گرفتند. به منظور جمع آوری اطلاعات از پرسشنامه استفاده گردید. برای آنالیز داده ها از شاخص ­ های توصیفی و نیز برای بررسی ارتباط متغیرهای از آزمون آماری کای دو، t و آنالیز واریانس یک طرفه و رگرسیون خطی استفاده گردید.

  یافته ها: در حدود شصت درصد از افراد سطح سواد پایین(ناکافی و مرزی) داشتند. تحصیلات(001/0 p= ) و وضعیت بیمه (002/0 p= ) بیشترین ارتباط را با سواد سلامت نشان داد. سواد سلامت بر بهره­گیری از خدمات سلامت موثر بود. افرادی با نمره سواد سلامت بالا، به یک مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه نموده بودند (006/0 p= ). بستری شدن در بیمارستان در افرادی با سواد سلامت پایین بیشتر گزارش شده بود(003/0 p= ). تاثیر سواد سلامت بر فاکتورهای بهره­گیری از خدمات سلامت بعد از حذف اثر عوامل مخدوش کننده، نیز تایید شد.

  نتیجه گیری: سواد سلامت در کرمان پایین ارزیابی شد. بهبود سواد سلامت ممکن است استراتژی موثری در بهبود وضعیت سلامت و بهره­گیری از خدمات سلامت گردد. ارزیابی سواد سلامت برای بازتاب سطوح سواد سلامت افراد و تقاضای مناسب از نظام مراقبت سلامت مدرن باید در برنامه ها و سیاست گذاری های نظام سلامت لحاظ گردد. فرهنگ­سازی و آموزش برای بالا بردن سطح سواد سلامت جامعه و بهبود الگوی بهره­گیری از خدمات سلامت، همکاری و هماهنگی نزدیک نظام سلامت، آموزش و رسانه­ها را می­طلبد.

  

  این مقاله حاصل پایان نامه جهت دریافت مدرک کارشناسی ارشد است که طرح پژوهشی آن از سوی معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تصویب شده است.

متن کامل [PDF 176 kb]   (2591 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۱/۱۲/۲۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/کلیه حقوق این وب سایت متعلق به طلوع بهداشت یزد می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Tolooebehdasht

Designed & Developed by : Yektaweb