دوره 16، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1396 )                   جلد 16 شماره 1 صفحات 47-55 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشجوی ارشد دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی شهید صدوقی یزد ، taherehjasemizad@yahoo.com
چکیده:   (862 مشاهده)

مقدمه: اسید­های هیومیک به­علت اثرات­مضر ناشی از حضور در آب حائز­اهمیت بوده و تلاش­های زیادی جهت حذف این مواد قبل از مرحله گندزدایی انجام شده است. هدف این مطالعه بررسی کارایی پرتوهای پرانرژی الکترونی در حذف اسیدهیومیک از محلول­های آبی است.

روش­ بررسی: در این مطالعه تجربی که در مقیاس آزمایشگاهی انجام شد از اسیدهیومیک محصول شرکت سیگما آلدریچ استفاده و بعد از تهیه محلول استوک در شرایط قلیایی، غلظت­های mg/L 10، 25 و50 اسیدهیومیک تهیه شد. در این مطالعه، اثر میزان دز­جذبی 1، 3، 6، 9 و 15 کیلوگری بر حذف اسیدهیومیک در pH 8 بررسی گردید. سپس جذب آن­ها قبل و بعد ازپرتودهی در طول­موج 254 نانومتر با استفاده از دستگاه اسپکتروفتومتر UV-Visible سنجش شد. پس از انجام آزمایش­ها، از نرم­افزارهای Excel و SPSS برای تجزیه وتحلیل داده­ها و رسم نمودارها استفاده گردید.

یافته­ها: بررسی اثر pH(10-4)بر کارایی پرتوهای پرانرژی الکترونی در حذف اسیدهیومیک نشان داد که راندمان حذف در pH های مختلف دارای تغییرات جزئی است و بیشترین راندمان حذف در 8=pH مشاهده شده و اختلاف معنادار­آماری­(05/0 ≤P) بین مقادیر راندمان در pHهای مختلف مشاهده نگردید. نتایج مطالعه حاضر نشان داد که با افزایش دز­جذبی پرتو از 1 به 15 کیلوگری، راندمان حذف اسیدهیومیک افزایش و با افزایش غلظت اسیدهیومیک از mg/L 10 به 50، راندمان­حذف کاهش می­یابد. سینتیک واکنش تجزیه اسیدهیومیک در حضور پرتوهای پرانرژی الکترونی با سینتیک شبه­درجه­دوم مطابقت دارد.

نتیجه گیری: از این مطالعه می­توان نتیجه گرفت که پرتودهی با پرتوهای پرانرژی الکترونی، تکنولوژی مناسبی برای تصفیه نمونه­های محیطی آلوده­شده توسط اسیدهیومیک می­باشد.

متن کامل [PDF 192 kb]   (295 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (147 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۱/۹/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۱/۱۱/۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۲/۳۰