دوره 18، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1398 )                   جلد 18 شماره 1 صفحات 32-41 | برگشت به فهرست نسخه ها

DOI: 10.18502/tbj.v17i7.851


XML English Abstract Print


دانشگاه ازاد یزد ، . Email: tabatabaienasab@iauyazd.ac.ir
چکیده:   (721 مشاهده)

مقدمه: رشد اقتصادی از مهمترین اهداف پیش روی کشورها تلقی می شود و رابطه­ی تنگاتنگی با مخارج بهداشتی و انتشار آلاینده­های زیست محیطی دارد. همچنین مخارج بهداشتی و کیفیت محیط زیست از جمله مسائلی است که توجه به آن حائز اهمیت است. چراکه مشکلات زیست محیطی در سالهای اخیر به خطری جدی برای بشر مبدل شده است. از طرفی هدفمندی مخارج بهداشتی می تواند باعث بهبود شاخص‌های بهداشتی، افزایش کیفیت محیط زیست و رشد اقتصادی گردد.
روش بررسی: مطالعه حاضر تحلیل داده های پانلی برای کشورهای منا (شامل ایران) در فاصله سال های             1995 - 2014 است. در این پژوهش تلاش شده ارتباط متقابل رشد اقتصادی، مخارج بهداشتی و انتشار CO2 با استفاده از معادلات همزمان و روش 3SLS در قالب داده های پانلی بررسی گردد.
یافته ها: نتایج تحقیق نشان می­دهد بین رشد اقتصادی و مخارج بهداشتی و بین رشد اقتصادی و انتشار CO2 ارتباط دو طرفه مثبت و معنادار برقرار است. از سوی دیگر مخارج بهداشتی اثر منفی بر CO2 دارد.
نتیجه گیری: با توجه به اثر مثبت مخارج بهداشتی بر رشد اقتصادی توصیه می شود اعتبارات بخش بهداشت و درمان افزایش یابد. در واقع بایستی نگاه سیاستگذاران به هزینه های اختصاص یافته به برنامه های بهداشت و رفاه عمومی به سوی نوعی سرمایه گذاری برای تحقق رشد اقتصادی در آینده معطوف شود. بعلاوه ازآنجایی که رشد اقتصادی انتشار CO2 را افزایش داده است توصیه می شود سیاستگذاران برای حفاظت از محیط زیست اقدام به انتقال تکنولوژی هایی نمایند که کاهش آسیب های محیطی را به همراه دارند.
 

متن کامل [PDF 540 kb]   (179 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۶