دوره 16، شماره 4 - ( مهر و آبان 1396 )                   جلد 16 شماره 4 صفحات 109-123 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه یزد ، MSABOKRO@YAZD.AC.IR
چکیده:   (1861 مشاهده)

مقدمه: امروزه توجه سازمان‌های جهانی به بهداشت و بهروزی جامعه در بعد روانی بیشتر شده است، زیرا انسان‌ها در طول شبانه‌روز با مسائل جدیدی روبرو هستند که بهداشت روانشان تحت تأثیر سوء قرار می‌گیرد، ازاین‌رو توجه به این آسیب‌ها و عوامل پدیدآورنده‌ی سلامت روان باعث می‌شود تا در وهله‌ی اول بهداشت روانی هر فرد و درنهایت جامعه‌ای با سلامت روانی بالایی داشته باشیم. ازآنجایی‌که بخش اعظمی از شبانه‌روز افراد، در محیط کار می‌گذرد، لذا شناسایی تأثیر عوامل مختلف بر بهروزی روان‌شناختی در محیط کار بیش از فضاهای دیگر اهمیت پیدا می‌کند. هدف این پژوهش بررسی رابطه عدالت سازمانی ادراک‌شده و بهروزی روان‌شناختی هست.
روش بررسی: این پژوهش با داشتن رویکرد علی، ازنظر هدف کاربردی و ماهیت گردآوری اطلاعات از نوع پیمایشی_ توصیفی است. برای سنجش متغیرهای مدل، پرسشنامه‌ای 48 سؤالی در نمونه‌ای 125 نفره از کارکنان جمعیت هلال‌احمر استان یزد مورداستفاده قرار گرفت. ضریب آلفای کرونباخ برای همه متغیرها در سطح قابل‌قبول قرار داشت و برای رسیدن به نتایج از روش مدل‌سازی معادلات ساختاری استفاده‌شده است.
یافته‌ها: با توجه به مقدار ضریب تأثیر، عدالت سازمانی ادراک‌شده تأثیر مثبتِ معناداری بر بهروزی روان‌شناختی کارکنان دارد و تأثیر مثبت ابعاد عدالت توزیعی و بین فردی بر بهروزی روان‌شناختی نیز تائید شد.
نتیجه‌گیری: مدیران سازمان‌ها می‌توانند با ایجاد زمینه‌های درک عدالت برای کارکنان خود در ابعاد مختلف توزیعی، رویه‌ای، اطلاعاتی و بین فردی زمینه‌ساز شرایطی شوند که کارکنان، ضمن احساس خرسندی و شادابی، با تأکید بر نکات مثبت بهداشت فیزیکی و روانی خود در جهت بالفعل کردن استعدادهایشان تلاش کنند.

 

متن کامل [PDF 335 kb]   (740 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/2/21 | پذیرش: 1396/3/21 | انتشار: 1396/8/27