دوره 16، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1396 )                   جلد 16 شماره 2 صفحات 75-87 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار اصفهان ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مبارکه
چکیده:   (1032 مشاهده)

مقدمه:اختلال هویت جنسیتی شدیدترین درجه ملال جنسی است و به احساس ناراحتی از ساخت آناتومیک جنسی خود و آرزوی خلاصی از اعضای تناسلی خویش و زندگی کردن به صورت فردی از جنس مقابل تعریف می‌شود. این اختلال از سنین کودکی بوجود می‌آید و دارای پیامدهای منفی برای افراد در بزرگسالی می‌باشد، هدف از این مطالعه، سنجش اختلال هویت جنسی و نیز بررسی مهمترین عوامل اجتماعی که بر بروز این اختلال موثرند می باشد .

روش بررسی:مطالعه حاضر از نوع پیمایشی است که در بین 160 نفر از افراد دارای اختلال هویت جنسیتی مراجعه کننده به مراکز بهزیستی سراسرکشور با استفاده از روش نمونه‌گیری خوشه ای چندمرحله‌ای انجام گرفت. ابزار گردآوری اطلاعات پرسشنامه استاندارد سنجش اختلال هویت جنسیتی است و روایی  پرسشنامه با محاسبه ضریب آلفای کرونباخ برای متغیر اختلال هویت جنسیتی، برابر با 76/0 می‌باشد. توصیف و تحلیل اطلاعات با  نرم افزار spss نسخه19 انجام گرفت.

یافته‌ها:نتایج نشان می‌دهد که میانگین اختلال هویت جنسی پاسخگویان برابر با 84/3 ازپنچ است که بیانگر سطح بالای اختلال هویت جنسی در بین پاسخ‌گویان می باشد. هم چنین نتایج نشان داد که بین متغیرهای مورد مطالعه با اختلال هویت جنسی رابطه معنی‌داری وجود دارد، در نهایت اینکه متغیرهای تحقیق به میزان 26 درصد تغییرات اختلال هویت جنسی را پیش بینی می‌کنند.

نتیجه‌گیری:بر اساس یافته‌های تحقیق می‌توان امیدوار بود که با آشنا‌سازی خانواده‌ها و افراد مبتلا از طریق منابع رسمی و غیررسمی در ارتباط با عوامل تاثیرگذار( از جمله برچسب زنی، تصحیح اصول تربیت جنسی و کنترل روابط با همسالان غیرهمنجس)به کاهش و درمان وضعیت اختلال هویت جنسیتی کمک کرد.

متن کامل [PDF 182 kb]   (300 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (924 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۶ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۲/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۲۶