دوره 15، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1395 )                   جلد 15 شماره 1 صفحات 198-207 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


موسسه آموزش عالی جامی، اصفهان ، atalaei@jami.ac.ir
چکیده:   (2084 مشاهده)

چکیده

مقدمه: فرمالدوئید یکی از ترکیبات آلاینده سمی، جهش زا و احتمالاً سرطانزا می‌باشد که از صنایع مختلف دنیا به میزان زیاد به هوا تخلیه می‌گردد. هدف اصلی از این مطالعه بررسی پارامترهای کینتیکی یک بیوفیلتر چکنده و در کنار آن ارائه مدلی ساده رگرسیونی می‌باشد.

روش بررسی: در این مطالعه با کمک داده‌های حاصل از یک بیوفیلتر صافی چکنده در مقیاس آزمایشگاهی که در حذف بخار فرمالدوئید از هوا مورد استفاده قرار گرفته بود جهت تعیین ضرایب کینتیکی Km و rmax اقدام گردید. همچنین به کمک این داده‌ها یک مدل رگرسیونی ساده نیز محاسبه شد.

یافته‌ها: در نهایت با کمک این معادلات نسبت به پیش بینی راندمان سیستم در غلظت‌های مختلف ورودی به بیوفیلتر اقدام گردید و داده‌های حاصل با اندازه‌گیری‌های واقعی در پایلوت مورد مقایسه قرار گرفت. 

نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از این مطالعه مشخص نمود که مدل رگرسیونی از دقت بالایی بر خوردار است لیکن فقط قادر به پیش بینی متوسط راندمان بیوفیلتر در حذف بخار فرمالدوئید بود. ولیکن مدل کینتیکی دارای مقداری خطا در پیش‌بینی‌ها بود لیکن نتایج این مدل اتطباق زیادی با نتایج ورودی داشته و تقریباً فراز و فرودهای دوره راهبری سیستم را پیش‌بینی نمود.

متن کامل [PDF 182 kb]   (583 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1395/2/28 | پذیرش: 1395/2/28 | انتشار: 1395/2/28