دوره 14، شماره 6 - ( ویژه نامه بهمن و اسفند 1394 )                   جلد 14 شماره 6 صفحات 529-543 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه فردوسی مشهد ، z.afshar64@yahoo.com
چکیده:   (3022 مشاهده)

مقدمه : شهرنشینی گسترده و سریع موجب شده که امروزه سلامت افراد به مخاطره افتاده و موجب مطرح شدن بحث سلامت در مجامع عمومی و عملی کردن راهکارهایی از جمله اجرای پروژه شهر سالم شود.هدف این مطالعه ارزیابی شاخصهای شهر سالم (بهداشتی-زیست محیطی و اجتماعی-اقتصادی) در شهر کرمان در سال 1390 می باشد.

روش­بررسی :روش این تحقیق ترکیبی(کیفی-کمی) می باشد که جهت روش کیفی از روش اسنادی و پیمایشی(توزیع پرسشنامه)استفاده شده است. جامعه آماری ساکنین شهر کرمان بودند همچنین برای سنجش میزان مشارکت افراد در مباحث سلامت از روش کمی و از نرم افزار SPSS و آزمون های آماری همچون ضریب همبستگی،تحلیل واریانس یکطرفه و t  نمونه های مستقل استفاده شده است.

یافته ها:نتایج نشان داد که از 8 شاخص  بهداشتی فقط 3 مورد(پوشش واکسیناسیون کودکان زیر یکسال،تولد نوزادان کم وزن و مزگ و میر کودکان زیر یکسال) با استانداردها منطبق بودند و از 6 شاخص اجتماعی و اقتصادی  2 مورد شاخص کیفیت مسکن و سقط جنین و از 8 شاخص زیست محیطی نیز تنها 2 مورد (کیفیت آب آشامیدنی و کیفیت جمع آوری زباله) با استانداردها مطابقت داشتند.همچنین یافته های پژوهش در خصوص تمایل افراد به  مشارکت در امور مربوط به سلامت فردی و اجتماعی نشان داد که 87% آنها تمایل دارند و در این رابطه جنسیت و سن آنها تاثیری بر میزان مشارکت آنها نداشته اما افراد با تحصیلات بالاتر تمایل بیشتری به مشارکت داشتند.

نتیجه­گیری: بطور کلی شهر کرمان از نظر شاخصهای بهداشتی،اجتماعی-اقتصادی و زیست محیطی وضعیت مطلوبی ندارد اما ساکنین این شهر تمایل زیادی به بهبود وضعیت سلامت شخصی و محیط خود دارند.

واژه‌های کلیدی: سلامت، شهر سالم، شهر کرمان
متن کامل [PDF 275 kb]   (866 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1393/1/25 | پذیرش: 1393/3/5 | انتشار: 1394/12/22