دوره 14، شماره 6 - ( ویژه نامه بهمن و اسفند 1394 )                   جلد 14 شماره 6 صفحات 87-97 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد
چکیده:   (2382 مشاهده)

مقدمه: خستگی پدیده ای مختص موجودات زنده است، که قطعا همه انسان ها در زندگی معمول خود آن را تجربه کرده و به عنوان یک موضوع با اهمیت محسوب و ممکن است در عملکرد شغلی مورد انتظار کارگران از جمله ضعف در قضاوت و تصمیم گیری، فراموش نمودن جزئیات، بی تفاوتی به موارد ضروری و افت عملکرد آنها اختلال ایجاد کند.  این مطالعه با هدف بررسی میزان شیوع خستگی و تعیین ارتباط آن با برخی متغیرهای دموگرافیکی انجام شد.

روش­بررسی: مطالعه حاضر از نوع مقطعی - توصیفی بوده که در سال 1393 در کارخانه فولاد یزد با حجم نمونه 388 نفر  که به صورت تصادفی خوشه ای انتخاب شدند انجام شده است. جمعآوری داده ها به صورت حضوری و با استفاده از پرسشنامه مقیاس بازیابی خستگی شغلی ( OFER ) و همچنین پرسشنامه اطلاعات دموگرافیکی انجام شد. داده ها با استفاده از نرم افزار19 SPSS ،تجزیه و تحلیل شدند.

یافته­ها: نتایج این مطالعه نشان داد که بیشتر افراد مورد مطالعه، شدت متوسطی از خستگی مزمن و در مورد خستگی حاد، بیشتر افراد شدت زیادی را تجربه کرده اند. شیوع خستگی شدید مزمن و حاد به ترتیب 49/30 درصد و 4/55 درصد مشاهده شد.  ارتباط معناداری بین خستگی با سابقه شغلی و سطح تحصیلات به دست آمد( 019/0(P-value=.

نتیجه­گیری: نتایج حاصل از این مطالعه حاکی از شیوع بالای خستگی در جمعیت مورد مطالعه می باشد.

واژه‌های کلیدی: خستگی حاد، خستگی مزمن، فولاد
متن کامل [PDF 206 kb]   (703 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۳/۹/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۳/۱۰/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۲