دوره 14، شماره 6 - ( ویژه نامه بهمن و اسفند 1394 )                   جلد 14 شماره 6 صفحات 46-56 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، z_mohammadi@hlth.mui.ac.ir
چکیده:   (2472 مشاهده)

مقدمه : یکی از معضلات اساسی در جوامع صنعتی، استرس شغلی می باشد.  لذا این مطالعه با هدف بررسی استرس شغلی و سابقه بیماری ها در رانندگان آژانس های درون شهری یزد در دو گروه نوبت کار و غیر نوبت کار انجام گردید.

روش­­ ­بررسی : مطالعه حاضر یک مطالعه پژوهشی تحلیلی است که به روش موردی- شاهدی در سال 1392 و در رانندگان آژانس های درون شهری یزد انجام گرفته است. به همین منظور، تعداد 142 راننده نوبت کار و 125 نفر غیر نوبت کار به روش تصادفی- سهمیه ای انتخاب گردیدند.  به منظور گردآوری داده های پژوهش، از یک پرسشنامه دو قسمتی فیلیپ ال رایس استفاده شد. سپس داده ها  توسط نرم افزار SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

یافته­ها : آنالیز داده ها نشان داد که میانگین نمره استرس در نوبت کاران، بالاتر از غیر نوبت کاران (03/0P=) می باشد. همچنین میانگین نمره استرس بر حسب نوع بیماری، نشان داد که به غیر از کم خوابی، در بقیه بیماری ها از لحاظ آماری اختلاف معنی داری وجود ندارد. افراد با سابقه بیماری و نوبت کار میزان نمره استرس بالاتری را نشان داده اند و این اختلاف از لحاظ آماری معنی دار  است(013/0P=).

نتیجه­گیری : نتایج این تحقیق نشان داد که میانگین نمره استرس بر حسب سابقه بیماری در گروه رانندگان نوبت کار، بالاتر از غیر نوبت کار می باشد. سطح بالای استرس ، ضرورت اجرای یک برنامه جامع مدیریت استرس را در سازمان نشان می دهد تا از میزان بروز استرس و پیامد های آن کاسته شود.

متن کامل [PDF 220 kb]   (588 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۳/۳/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۳/۹/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۲