دوره 16، شماره 5 - ( آذر و دی 1396 )                   جلد 16 شماره 5 صفحات 38-48 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد ، pkazemi90@yahoo.com
چکیده:   (773 مشاهده)
روستاها و عشایر ایران به دلیل بهره مندی از بخشی از دستاورد های تکنولوژیک دنیای مدرن و به سبب برخورداری از تسهیلات ارتباطی نسبتا مناسب، در دوره ای از تاریخ تحول فرهنگی و اجتماعی قرار گرفته اند که حرکتی نسبتا گسترده را از سبک زندگی سنتی خود به سمت سبک زندگی نوین تجربه  می کنند . این وضعیت سبب شده تا بتوان قضاوت کرد که احتمالا سبک زندگی جوامع عشایری در برخی جهات از شکل سنتی خود دور شده است، اما وضع کنونی ان تقریبا مشخص نمی باشد. مطالعه حاضر با هدف تعیین سبک زندگی عشایر کوچرو شهرستان مرودشت انجام شده است.
روش بررسی: مطالعه‌ای مقطعی بر روی 330 نفر از مردم عشایر کوچرو شهرستان مرودشت با روش نمونه گیری تصادفی انجام گرفت. پرسشنامه 70 سوالی استاندارد شده سبک زندگی lsq بکار گرفته شد. داده‌های جمع آوری شده در نرم افزار   spssو با آزمون‌های آماری توصیفی، تی مستقل،آنالیز واریانس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: از مجموع کل پاسخگویان این تحقیق 2/54% را مردان و 8/45% را زنان تشکیل داده‌اند، 8/51% پاسخگویان کاملاً موافق بودند که بدن خود را سالم و تندرست نگه می‌دارند، در زمینه ابعاد سبک زندگی، بعد کنترل وزن و تغذیه با سن(04/0p=) رابطه معنی داری داشت. بعد ورزش و تندرستی با جنس (04/0p=) و سن (008/0p=) دارای رابطه معنا دار آماری بود.
نتیجه گیری: بعد ورزش و تندرستی کمترین میانگین را داراست. ابعاد کنترل وزن و تغذیه ، سلامت روان شناختی و اجتناب از داروها و مواد مخدر نیز نسبت به دیگر ابعاد به ترتیب دارای میانگین کمتری می‌باشند. بنابراین بهبود و ارتقاء زندگی عشایر کوچرو به ویژه از نظر فعالیت فیزیکی نیازمند توجه بیشتری است.
 
متن کامل [PDF 169 kb]   (199 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۴/۹/۲ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۰/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۳۰