دوره 16، شماره 4 - ( مهر و آبان 1396 )                   جلد 16 شماره 4 صفحات 16-36 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد ، as_tayeb545@yahoo.com
چکیده:   (853 مشاهده)
مقدمه :عصرما عصر برنامه ریزی است برنامه ریزی به خصوص در مورد نیازهای آموزشی مردم از اهمیت خاصی برخورداراست هدف این مطالعه  بررسی نیازهای آموزشی کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی بافق  و اولویت بندی نیازها و تدوین طرح درس آموزشی براساس اولویتها  می باشد
روش بررسی: این پژوهش یک مطالعه کیفی با استفاده ازتکنیک FGD (بحث گروهی) و با حضور 12 نفر از متخصصین حوزه سلامت و 46 نفر ازکارگران شرکت سنگ آهن صورت گرفت داده های به دست آمده براساس روش تحلیل محتوامورد تجزیه و تحلیل قرارگرفت. پس از جمع آوری پاسخ ها با استفاده از جدول ماتریکس  و گروه اسمی ،نیازها اولیت بندی گردید .
یافته ها: نیازها و مشکلات احساس شده توسط  متخصصین و کارگران با یکدیگر متفاوت بود در کل کد های مفهومی 93 کد در 5درونمایه اصلی قرار گرفت از نظر متخصصین بهداشتی ؛ بیشترین مسئله موردنیاز کارگران بعد بیماریهای شغلی در حالیکه از نظر کارگران ،سلامت روان بود.
نتیجه گیری: به نظر می رسد متخصصین به دلیل توجه به جنبه جسمانی سلامت ، بعد روانی را کمتر مد نظر قراردادند وبرنامه آموزشی موجود، برآورنده نیازهای آموزشی کارگران در ارتباط با مسائل بهداشتی نیست.بنابراین بایستی محتوای آموزشی متناسب با نیازهای بهداشتی کارگران طراحی و اجرا شود.

 
متن کامل [PDF 285 kb]   (254 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۴/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۴/۶/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲۱