دوره 16، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1396 )                   جلد 16 شماره 2 صفحات 20-30 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار گروه مهندسی نساجی ، nasirizadeh@yahoo.com
چکیده:   (730 مشاهده)

مقدمه:یکی از آلاینده‌های مهمی که محیط زیست بشر را مورد تهدید قرار داده‌اند، ترکیبات رنگی می‌باشند. بر این اساس تاکنون روش‌های متعددی برای حذف این آلاینده‌ها از پساب صنایع به ویژه صنعت نساجی ارائه شده‌اند. یکی از این روشهایی که در چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته‌اند، روش سونوالکتروشیمی به شمار می‌آید.

  روش بررسی: این مطالعه بنیادی-کاربردی است . در این کار با استفاده از روش آماری CCD اثرات متقابل چهار متغیر مهم pH محیط، غلظت محلول رنگی، مدت زمان فرآیند و پتانسیل در رنگبری از پساب ترکیب رنگی بازیک بلیو47 (BB47) مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

یافته‌ها: بر اساس آزمایش‌های صورت گرفته و نتایج حاصل بدون حضور عامل اکسنده هیدروژن پراکسید، بهترین شرایط برای رنگبری در شرایط بهینه 9=pH، غلظت رنگ µM 303/3،زمان تماس min 93،پتاسیل V0/81 بدست آمد. از سوی دیگر مدل ارائه شده توسط نرم‌افزار با پیش‌بینی میزان رنگبری برابر % 92/8با آزمایش‌های تجربی مورد ارزیابی قرار گرفت که میزان رنگبری % 92/34به صورت تجربی مدل ارائه شده توسط نرم‌افزار را تایید می‌نماید. حذف COD با توجه به شرایط بهینه مذکور توسط فرآیند ترکیبی فراصوت-الکتروشیمی %96 بوده است.

نتیجه‌گیری: CCD یک تکنیک خوب برای بررسی و مطالعه تاثیر همزمان متغیرهای مهم بر حذف رنگ BB47 مورد استفاده قرار گرفت. بر این اساس شرایط بهینه (9=pH، غلظت رنگ µM 303/3، زمان تماتس min93، پتاسیل V0/81) توسط نرم‌افزار تعیین گردید. درصد رنگبری پیش‌بینی شده توسط مدل در این شرایط%92/8 بود که پس از انجام آزمایش مقدار تجربی %92/34بدست آمد که نزدیکی پاسخ‌ها نشان‌دهنده‌ی مناسب بودن مدل می‌باشد.

متن کامل [PDF 1688 kb]   (162 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (103 مشاهده)  
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۱/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۴/۳/۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۲۶