دوره 11، شماره 1 - ( خرداد 1391 )                   جلد 11 شماره 1 صفحات 76-65 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Safarzadeh H, Tadayon A, HorMohammadi M. The Evaluation of Effects of Knowledge Management Strategy on Organizational Innovation and Performance (A case study in community health centers of north part of Fars province). TB. 2012; 11 (1) :65-76
URL: http://tbj.ssu.ac.ir/article-1-91-fa.html
صفرزاده حسین، تدین اعظم، حرمحمدی مریم. بررسی تاثیر استراتژی های مدیریت دانش بر نوآوری و عملکرد سازمانی. طلوع بهداشت. 1391; 11 (1) :76-65

URL: http://tbj.ssu.ac.ir/article-1-91-fa.html


دانشگاه آزاد اسلامی ، a.tadayon18762@gmail.com
چکیده:   (21251 مشاهده)

  سابقه و اهداف: عملکرد سازمانها به ویژه در بخش بهداشت و درمان مبنای توسعه کمی و کیفی هر کشور محسوب می گردد و مادامی که سازمانها در زمینه ارزیابی دارایی های دانشی خود، پیمایشی انجام ندهند، مدیریت دانش منجر به بهبود عملکرد و توسعه سازمانی نمی گردد.این تحقیق به بررسی تاثیر مدیریت دانش استراتژیک بر نوآوری و عملکرد سازمانی در مراکز بهداشتی و درمانی می پردازد.

  روش بررسی: این تحقیق از لحاظ هدف کاربردی، از نظر روش گردآوری داده ها از نوع توصیفی- پیمایشی است. جامعه آماری این تحقیق مراکز بهداشتی و درمانی شمال فارس می باشد. در این تحقیق 30 برابر متغیر های تحقیق که 120 نفر می باشد به عنوان نمونه آماری انتخاب گردید.برای تست فرضیات این تحقیق از پرسشنامه ای مشتمل بر 20 سوال بسته استفاده گردید. به منظور بررسی اعتبار سازه با استفاده از نرم افزار لیزرل از تحلیل عاملی تأییدی استفاده شد و به منظور تجزیه و تحلیل یافته‎ها از آزمون معادلات ساختاری استفاده گردید.

  یافته ها: به منظور بررسی تاثیر کد گذاری دانش و شخصی سازی دانش بر نوآوری و عملکرد، رابطه متغیر ها به صورت مستقیم مورد بررسی قرار گرفت. مقادیر t متناظر با مقادیر استاندارد شده مدل مسیر نهایی نشان می دهد که با بیش از 99 درصد اطمینان متغیرهای نوآوری و عملکرد سازمانی با کد گذاری رابطه مستقیم دارند.همچنین نوآوری و عملکرد سازمانی نیز با 99 درصد اطمینان با شخصی سازی دانش رابطه مستقیم دارد. همچنین مقادیر t متناظر با مقادیر استاندارد نشان می دهد که نوآوری با 99 درصد اطمینان با عملکرد سازمانی رابطه مستقیم دارد.

  نتیجه گیری: نتایج تحقیق نشان می دهد که شخصی سازی دانش و کد گذاری دانش تاثیر مثبتی بر نوآوری و عملکرد سازمانی دارد و همچنین این متغیر ها از طریق نوآوری بر عملکرد سازمانی تاثیر مثبتی می گذارند و بین نوآوری و عملکرد سازمانی نیز رابطه مثبت و معنی داری وجود دارد.

  

متن کامل [PDF 179 kb]   (8158 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1390/11/9 | پذیرش: 1390/12/19 | انتشار: 1391/3/28

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/کلیه حقوق این وب سایت متعلق به طلوع بهداشت یزد می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Tolooebehdasht

Designed & Developed by : Yektaweb